Vatandaş ölüyor, devlet vergi kaybediyor

Gelen zamlardan sonra ortaya çıkan tablo...

Özkan: “Evde içki üretimi moda oldu”
Etil alkol üretim ve ithalatında son 10 yılda gerçekleşen yüzde 146 oranındaki artışa dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler  Odası Başkanı Barış Özkan, 2019’un ilk 8 ayında ülke genelinde 267 bin 102 litre sahte içki ele geçirildiğini söyledi.
Özkan, “Vatandaş kimyager oldu.  Evde içki üretimi moda oldu. Hem vatandaş ölüyor hem devlet vergi kaybediyor. Ayrıca esnafımız da büyük zarar ediyor” dedi.
Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, etil alkol üretim ve ithalatında son 10 yılda gerçekleşen yüzde 146 oranındaki artışa dikkat çekti. Etil alkole ithalat sınırlaması getirilmesi gerektiğini ifade eden Özkan, “Etil alkol üretim ve ithalatı 2008’den bu yana son 10 yılda yüzde 146 oranında artış gösterdi. Bu da kaçak alkol üretimi, bu nedenden vatandaşların hayatını kaybetmesi, devletin vergi kaybı gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Etil alkole ithalat sınırlaması getirilmeli. Her önüne gelen bu kadar kolay etil alkol üretip satın alamamalı. Öyle bir duruma geldik ki vatandaş kimyager oldu. Evde üretilen alkolün zararları zamanla ikinci bir Çernobil vakası ülkemize yaşatacak. Bunu zamanla insan vücuduna verdiği zarar ile göreceği” dedi.
“Etil alkole ulaşım kolay olmamalı”
Etil alkole hızlı ve kolay ulaşımın hem sağlık hem de ekonomik olumsuz sonuçları olduğunu belirten Özkan “Etil alkole hızlı ve kolay ulaşımın hem sağlık hem de ekonomi açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu ülkemizde etil alkolün üretimi de ithalatı da astronomik artışlar gösterdi. Öyle ki 2008’den bu yana etil alkolün üretimi yüzde 8 bin 819, ithalatı yüzde 106, toplamda üretim ve ithalat ise yüzde 146 arttı. Yani üretim 15 bin 775 litreden 1 milyon 407 bin 17 litreye, ithalat 3 milyon 402 bin 893 litreden 7 milyon 16 bin 668 litreye çıktı. Üretim ve ithalatın bu denli artması maalesef çok kötü sonuçlara neden oluyor” şeklinde konuştu.
“Sadece Temmuzda 14 kişi hayatını kaybetti”
2019 yılının ilk 8 ayında ülke genelinde yapılan operasyonlarda 267 bin 102 litre sahte içki ele geçirildiğini kaydeden  “Bu yıl yalnızca Temmuz ayında bile sahte içkiden en az 14 kişi hayatını kaybetti. Bu kadar hızlı ve kolay ulaşım sahte içkiye yönelimi de artırıyor. Haliyle bu da vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olurken devletin vergi kazancını da düşürüyor. Örneğin bu yıl ilk 8 ayda emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlarda toplam 267 bin 102 litre sahte içki ele geçirildi. Devletin vergi kaybının büyüklüğü de buradan anlaşılabilir” ifadelerinde bulundu.
“İthalat sınırı getirilmeli”
Son olarak etil alkole ithalat sınırı getirilmesi gerektiğini vurgulayan Barış Özkan, “Hem devletin vergi kaybını azaltmak hem de vatandaşların sağlığını korumak için etil alkole ithalat sınırı getirilmesini gerekli Anormal yükseklikteki artışlara karşın önlem alınması için cezai yaptırımların artması da gerekiyor. Aynı zamanda bu kadar kolay ulaşım ve üretimin de önüne geçilmeli. Etil alkole sınır getirildiğinde, tarımda ve birçok sektörde asıl kullanılması gereken yerlerde, ilgili kişiler ve kurumlar tarafından alınabilmeli. Aksi takdirde bu gidişat durdurulmazsa hem devletin büyük vergi kaybı hem Esnafımızın ciddi kazanç kaybı hem de de vatandaşın can sağlığı kaybolmaya devam edecek” dedi.

Bakmadan Geçme