Vekil mi ithal edelim?

Kozcağız hakkı olanı istiyor! Süleyman Karaman'ın köşe yazısı...

3 ilçeden büyük, köyleri ile birlikte 30 bin nüfusu ile Bartın şehir merkezinden sonra en kalabalık yer olan Kozcağız ilçe olmayı sonuna kadar hak ediyor.
 
Son günlerde hazırlığı yapılan bütün şehir tasarısı ile belediyesi kapanma ihtimali ile karşı karşıya kalan Kozcağız ilçe olmak isterken köy ve mahalle olma tehlikesi ile karşı karşıya.
 
Bu yüzden Kozcağız ilçe olmak için tek yürek oldu. Platform kuruldu, dosyalar hazırlandı, Başbakana ve Milletvekiline sunuldu.
 
Yüzde 70’in üzerinde destek verdiği Ak Partinin Bartın’daki kalesi olan Kozcağız, ilçe olmak istediğini Başkan Binali Yıldırım’a duyurmak istedi.
Ak Parti teşkilatının hazırlayarak büyük umutlarla astığı “Kozcağız İlçe olsun” pankartının kaldırılmasında ihale korumaların üzerine bırakıldı.
Siz mi kaldırdınız diye sorsak belki de “ne pankartı” cevabı almamız kuvvetle muhtemel. Olan oldu, neyse ki pankartın kaldırılması daha çok ses getirdi.
 
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın'ın ilçelerinden büyük beldesi Kozcağız'ın ilçe yapılması için kanun teklifini meclise sundu.
 
Kozcağız Belediye Meclisi olağanüstü toplanarak tarihi bir karara imza attı.
 
İlçe olmak ve Hasankadı beldesi ile birleşmek için karar aldı. Bu karar iki belde için çok isabetli ve yerinde bir karar oldu. Hasankadı beldesi iki bin nüfus sınırında olduğundan kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.
Bu birliktelik ilçe olma yolunda elimizi güçlendiren bir girişim oldu.
 
Hasankadı Belediye Meclisi de birleşme kararını alarak bu birlikteliğe bir an önce destek olmalı. Yoksa Arıt gibi olmak kaçınılmaz görünüyor.
 
Yüksekokul isteriz, ilçe değilsiniz, hastane isteriz ilçe değilsiniz, onu iste bunu iste hep karşımıza aynı bahane çıkıyor. Ama bin 700 nüfuslu, 3 bin nüfuslu yerlere sırf ilçe oldukları için Yüksekokul yapılıyor, Kozcağız’a gelince yapılmıyor.
 
Diğer yandan Ak Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, durumu Başbakana ilettiğini, dosya verildiğini ve kanının son damlasına kadar bu uğurda çalışmaya hazır olduğu mesajını verdi. Kendisinden beklentimiz tasarı çıkmadan önce harekete geçilmesi.
 
Lakin herkesin merakla beklediği Ak Parti Milletvekili Yılmaz Tunç’un ne yapacağı.
 
Ak Parti teşkilatı içinde bile “Tunç Kozcağız’ın ilçe olmasını istemiyor” düşüncesinin yüksek sesle dile getirildiğini üzülerek müşahede ediyoruz.
 
Kozcağız’a yapılan ve yapılacak olan trilyonluk yatırımları yazmaya kalksak destan gibi bu satırlara sığmaz. 
 
Tüm bu yatırımların yapılmasına vesile olan, gecesini gündüzüne katarak çalışan Milletvekili Yılmaz Tunç’un Ak Parti’ye en büyük desteği veren Kozcağız’ın ilçe olması için gerekeni yapacağından şüphemiz yok.
 
Sonuçta milletin vekili, bu irade karşısında gereğini yapacaktır.
O yapmayacak ta kim yapacak? İthal vekil mi getirelim!
 
O bakımdan, vekilimiz Yılmaz Tunç’un Kozcağız’ın Hasankadı beldesi ile birleşerek ilçe olması gerektiğini, gerekçeleri ile ortaya koyarak, bütün şehir tasarısı onaylanmadan yapmasını bekliyoruz.
 
Kimse Kozcağız’da belediyenin kapanması halinde önümüzdeki seçimlerde Kozcağız’ın oy potansiyelinden yararlanıp Bartın Belediyesini kazanmak için hesaplar yapmasın.  
 
Uzun lafın kısası, Kozcağız ve Hasankadı birlikteliği coğrafi konum ve nüfus yoğunluğu olarak ilçe olmayı çoktan hak ediyor.
 
Herkes Milletvekili Yılmaz Tunç’un vatandaşın isteği doğrultusunda bir an önce harekete geçmesini, halk ile beraber ilçe olmak için mücadele vermesini ve bu irade karşısında vekilliğini yapmasını dört gözle bekliyor.
Yoksa köy veya mahalle olduktan sonra bu milletin yüzüne bakacak hal kalmaz!


 

Bakmadan Geçme