Satılmış Furuncu

Bilim'Cell İtiraf

Satılmış Furuncu

Sözlerimiz durduk ve boş yere kesinlikle değildir.
Sosyal ve sosyolojik hadiselere eğilmek ve irdelemek için abonesi olduğumuz özellikle itiraf sayfaları var ki her biri evlere şenlik. Biz özellikle büyük Medreselilerin itiraflarının müptelasıyızdır, lakin taşra mekteplileri de bir başka kültürlü ve bilgilidir.
Bu arada belirtelim her ikisi arasında itiraflar bab'ında bile epeyce bi fark vardır.
Misal büyük Mektepliler bay bayan ilişkilerine derinlemesine çözümlemeler sunarken taşra Mektepliler sığ ve sıradan çözümlemeler medet umarlar.
Geçen gün okuduğum bi itirafname şahsen ve bizzat bizi Medreselimizin bilimselliğine 'hayran' bırakmıştır.
Hadise şu; Şehirlerarası yolculukta genç tıfıl kızımız delikanlıya aşık olur. Kız 'Oturgaçlı Götürgeçin ön safında, oğlan da arka safındadır. Bir kez bakmış ve her ne tarafına olduysa 'aşık' olmuştur. Hoş indiğinde söyleyecek olsa oğlan 'yanlış' anladığı gibi kuytu bi köşe peydahlayıp hanfendiyi künde'ye getirecektir. Hâlbuki aşk dediğin nesnede romantizm, duygusallık ve de gözyaşı olmalı ki tadı çıksın.
Neyse Hanım Kız telefon numarası da istemediğinden delikanlıya ulaşamaz. Ve bir arkadaşına ne yapıp etmesi gerektiğini sorar. Arkadaşı da Ankara’da bi 'hoca' tavsiye eder de tamı tamına 'uçuran' cinsten. Burs ve kredi harçlığından bir miktarını 'hoca'ya verir ve bir 'muska' yazsın ve Maşuk'unu bulsun.
Netice 'zafer'dir ve 'yavuklular' nihayet kavuşur. İşin enteresan kısmı 'hoca' faydalanmak isteyen herkese tavsiye edilir.
Şahsen bu itirafı okuduk da Medreselilerimizin 'bilimsel' düşüncelerine 'hayran' kaldık.
Ve bu itiraf bize 'cübbeli' lakabıyla mağrur 'Sarıklı Ahmet Hoca'yı hatırlattı ki kendisi bizim hafızamıza 'ABD de akil olsa uzay araştırmalarına milyarlar harcamak yerine uzayda olup biteni bize sorar da onca masraftan kurtulur' özdeyişi ile kazınmıştır.
Bu itiraftan sonra anlamışız ki memleketimizin ileri teknoloji, yeksek refah ve muasır medeniyetler seviyesine yükselişinde bu Medreselilerimiz sayesindedir. Elimizdeki Ay phone telefonlar, otomatik 'vitesli' otomobiller ve dahi nice teknolojik edevatları 'Medreselilerimize borçluyuz.
Eksik olmayın emi!!!

 

Yazarın Diğer Yazıları