'Yardım seferberliğinden rahatsız olanlar var'

Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği Bartın Teşkilatı, Özgür-Der Bartın Şubesi'ni ziyaretinde konuşan Saadet Partisi İl Teşkilat Başkanı Mücahit Mekeç: 'Bartın Anadolu Gençlik Derneği olarak ve Saadet Partisi İl Başkanlığı olarak ÖZGÜR- DER' yapılan saldırıları kınıyoruz. Saldırıların biran önce son bulmasını temenni ediyoruz' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bartın Şubesi'ne, Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği Bartın Teşkilatı tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ziyarete Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, Saadet Partisi İl Teşkilat Başkanı Mücahit Mekeç, Merkez İlçe Başkanı Emin Titiz ve partililer katıldı. Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bartın Şubesi Başkanı Şuayip Mekeç de yaptığı konuşmada: “Özellikle ortak görüşe sahip İslami kimliği duyarlılığını benimseyen çevrelerin birbirleri ile dayanışma içinde olmaları lazım. Aynı fikre sahip olmak lazım. Bize gelecek zarar sadece bize kalmasıyla kalmaz bütün insanlığa, bütün Müslümanlığa gelen bir zarardır. Özellikle bu Suriye’deki ÖZGÜR- DER’in bu anlamıyla bu konuyu insaniyet namına tüm dünya seyrederken, zulüm adeta karartılmaya görünmezliğe dönüştürülmeye çalışılırken Türkiye merkezli başlatılmış olduğu bu yardım seferberliği belli çevrelerde rahatsızlıklara yol açtı. Bu rahatsızlıktan payını alan çevreler özellikle ırkçı merkezli olaya bakan Kürt ulusalcılığı üzerinden siyaset yapmayı benimseyen çevreler oldular. Sınır kapısı üzerinde bir takım spekülasyonlar oluşturuldu. En son Rojava diye adlandırılan Suriye’nin bu Kuzey bölgelerinde Kürtlerin yoğun olduğu yerlerde olmayan şeyler var gibi gösterildi” şeklinde konuştu.

“İSLAM KARŞITI BİR CEPHE OLUŞTURULDU”

Yalan haberlerin yayıldığını söyleyen Mekeç: “Özellikle Irak gibi bölgelerde bu kareler varmış gibi gösterildi. Orda var olan sıcak bir atmosferin bilgileri olarak sunuldu. Tabi ki bu haberler insanlar üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Tepkilere yol açıyor. Dolayısıyla bu tepkiler oluşturulduktan sonra bu şartlar oluşmuş oldu ve bu şekilde saldırılar başladı. Van’da ve Diyarbakır’da başladı. Netice itibariyle bu Kürt ulusalcılığı oluşturulmaya çalışan bir olay. Bu anlamıyla en çok rahatsız eden oradaki ÖZGÜR-DER’in yardım seferberliği aşırı rahatsızlıklara yol açtı. İslam karşıtı bir cephe oluşturuldu. Hoş karşılamıyoruz. Aynı coğrafi üzerinde yaşayan insanlarız. Bu tarz saldırıların iyi sonuçlar vermediğine inanıyoruz. Dünyada böyle bir tecrübe vardır. Zulüm ile abad olunmuyor. İftaralar la bir düşünceyi oluşturamazsınız. Bu bölgelerde yaşayan kardeşlerimiz bu anlamıyla hassas bölgelerde yaşadıkları için bu kardeşlerimizin sükûnet içerisinde atlatacaklarına eminiz. Çünkü kardeşlerimiz tek başına hareket etmiyorlar. Kurum olarak hareket etmeye çalışıyoruz. Belli bir çevreyi belli görüşü ilgilendiren insanlarla ilgilenen dernekçilik ortaya konulmuyor. Özgür der olarak bir takım tehditlerle blöflerle iftiralarla bir takım şeylerle doğrular gizlenemez. Pasifize edilemez” şeklinde belirtti.
Haber: Sercan Engin/Bartın Hergün Gazetesi

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN