112 acilden 20 bin 147 hastaya müdahale

112 Acil Servis 2016 Verileri Açıklandı...

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından acil ve afetlerde sağlık hizmetleri yani kamuoyunda bilinen adıyla 112 acil servis hizmetleri kapsamında 2016 yılında Bartın’da tam 20 bin 147 vakaya müdahale edildi. Kentsel yani şehir merkezindeki vakalara ilk 10 dakika da ulaşan 112 acil servisin şehir merkezinde vakalara ulaşım oranı yüzde 95 olurken kırsal da yaşanan vakalara ise ulaşım oranı yüzde 87 oldu. 122 acil servis köylerde yaşanan vakalara ise ilk 30 dakikada ulaştı.

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bartın Sağlık Kurumları Faaliyet Raporunda Müdürlük tarafından Bartın genelinde verilen acil ve afetlerde sağlık hizmetleri yani kamuoyunda bilinen adıyla 112 acil servis hizmetleri verileri de yer aldı. 2016 yılında 112 acil servis tarafından Bartın genelinde tam 20 bin 147 vakaya müdahale edildi. Kentsel yani şehir merkezindeki vakalara ilk 10 dakika da ulaşan 112 acil servisin şehir merkezinde vakalara ulaşım oranı yüzde 95 olurken kırsal da yaşanan vakalara ise ulaşım oranı yüzde 87 oldu. 122 acil servis köylerde yaşanan vakalara ise ilk 30 dakikada ulaştı. 2016 yılında kentsel vaka sayısı 8 bin 590 olurken kırsal vaka sayısı ise 8 bin 753 olarak istatistiklere yansıdı. Bartın şehir merkezinde ve ilçe merkezlerinde ilk 10 dakikada ulaşılan vaka sayısı 8 bin 266 oldu. kırsal kesimde ilk 30 dakikada ve 30 dakika altında ulaşılan vaka sayısı da 7 bin 622 olarak istatistiklere yansıdı.

Yaşama yol ver!

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yine 2016 yılında acil ve afetlerde sağlık hizmetleri kapsamında il genelinde ve şehir merkezinde bir takım etkinlikler de gerçekleştirildi. “Yaşama Yol Ver” açık alan çalışması çerçevesinde Kozcağız Beldesinde stant açılarak İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç başta olmak üzere Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü, İl Ambulans Servisi Başhekimi, ilk yardım eğitmenleri, UMKE ve 112 çalışanlarından oluşan 15 kişilik bir ekip vatandaşlara bin 200 afiş, 100 bez şapka, bin karton şapka, 200 oto kokusu, 30 afiş ve bin 100 adet balon dağıttı. Ayrıca Beldede taksi ve otobüs durakları da ziyaret edildi.

Sürücülere direk bilgilendirme

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Bartın Devlet Hastanesi Çocuk Servisinde kalan çocuklara Minik 112 uygulaması çerçevesinde bilgilendirme yapıldı. Çocuklara boyama kitabı, balon, kalem ve silgi de dağıtıldı. Trafik Haftası Etkinlikleri çerçevesinde de çevirmelere katılan Müdürlük sürücülere direk ulaşarak onları ambulanslara trafikte geçiş önceliği tanımaları konusunda bilgilendirdi. Bu anlamda şehir merkezinde 3 ayrı çevirmeye katılan Müdürlük, merkezde 250 sürücüye, Amasra’da 100 sürücüye ulaştı.

Amasra’da alan çalışması

Amasra İlçesinde “Yaşama Yol Ver” açık alan çalışması yapan Müdürlük, Amasra Kültür Parkında açtığı stantta 700 kişiye ulaşarak onlara 30 afiş, 200 oto kokusu, 300 bez şapka, 400 karton şapka ve bin adet balon dağıttı. Amasra otobüs ve taksi duraklarını da ziyaret eden Müdürlük personeli şoförlerden ambulansa yol vermeleri konusunda destek istedi.

Şehir merkezinde yürüyüş

Sağlık İl Müdürlüğü 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftasında şehir merkezinde yürüyüş düzenledi. Müdürlükten başlayarak Cumhuriyet Meydanında sona eren yürüyüşe Müdür Dursun Koç başta olmak üzere 70 sağlık çalışanı ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanında ise basın açıklaması yapılarak vatandaşlara çeşitli promosyonlar dağıtıldı.

3 bin 307 öğrenciye eğitim

Aralık ayında ise Müdürlük tarafından Bartın’daki 12 ilk okulda öğrenim gören bin 368 öğrenciye ve 11 ortaokulda eğitim gören bin 939 öğrenci olmak üzere toplam 3 bin 307 öğrenciye 112 eğitimleri verildi. Eğitimlerde öğrencilere 112’nin hangi durumlarda kullanılacağı, nasıl aranacağı, 112 gelinceye kadar neler yapılabileceği, 112 hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi ve ambulansa yol verilmesi konusunda bilgilendirme yapıldı. Öğrencilere ambulansta kullanılan cihazlar ve malzemeleri de gösteren Müdürlük, örnek vaka uygulamaları da yaptı.

Acil sağlık Hizmetleri Çalıştayı düzenlendi

Müdür Dursun Koç başkanlığında 2016 yılında her ay İl Ambulans Servisi Başhekimliği Bölüm Sorumluları toplantısı gerçekleştirildi. Toplantılarda 112’nin mevcut durumu gözden geçirilerek genel sorunlar ele alındı. Ayrıca sorumlu personellerin görüş ve önerileri de alındı. 22 Mart Acil Sağlık Çalışanları Haftasında ise düzenlenen etkinlikte yılın personelleri ve yılın 112 istasyonu belirlendi. Belirlenen personellere ödüller dağıtıldı. Bartın Öğretmenevinde Acil sağlık Hizmetleri Çalıştayı düzenlendi. 47 kişinin katıldığı çalıştayda acil sağlık hizmetlerinde en sık yaşanan sorunlar belirlendi.

Personele kalite eğitimi

İl Ambulans Servisi Başhekimliğinden 105 personele el hijyeni, güvenlik raporlama, enfeksiyonlardan korunma, SHKS’ye genel bakış, hasta mahremiyeti ve gizliği konusunda kalite eğitimleri düzenlendi. 10. Bölge ASKOM toplantısı yapıldı. Toplantıda acil sağlık hizmetlerinin kesintisiz devamı ve hasta koordinasyonunun etkin bir şekilde yürütülmesi, ileri teknik ve tedavi gerektiren hasta sevklerinde yaşanabilecek sorunlar değerlendirilerek istişare yapıldı.

286 kişiye ilk yardım eğitimi

Bartın’da Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı olan İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından 135 kişiye ilk yardım eğitimi verildi. Özel sektöre ait olan 2 İlk Yardım Merkezi tarafından ise 151 kişiye eğitim verilirken 483 kişide Sağlık İl Müdürlüğü İlk Yardım Merkezinde temel yaşam desteği eğitimi aldı.

UMKE’den kış görevlendirmeleri

Acil ve Afetlerde Sağlık Organizasyonu ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ise 2016 yılında Bartın’da bir takım faaliyetler gerçekleştirdi. 46 kişilik bir ekibe sahip olan UMKE, 112 kış görevlendirmeler çerçevesinde 12 yardımcı sağlık personeliyle ve kar paletli ambulansla 49 hasta müdahalesine dahil oldu. Abdipaşa Beldesinde kayıp şahıs arama kurtarma çalışmalarına katılan UMKE, Kumluca Beldesi şehir cenazesinde ve 15 Temmuz demokrasi nöbetlerinde de yer aldı.

919 sağlık çalışanına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından ise 2016 yılında İl Sağlık Müdürlüğünde 178, Halk Sağlığı Müdürlüğünde 175, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinde 566 olmak üzere toplam 919 sağlık çalışanına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.


Bakmadan Geçme