Bartın'da Kaldırım İşgaline Vatandaş Tepkisi

Bartın'da yayaların kullandığı kaldırımların esnaf tarafından işgal edilmesi vatandaşların tepkisini çekiyor.

Hemen hemen birçok cadde de kaldırımların işyeri sahipler tarafından reyon haline getirilmesi, bununla da yetinmeyen esnafın yolu bile kapatması vatandaşları zor durumda bırakıyor. Kaldırımları kullanamayan vatandaşlar, mecburen yolda yürümek zorunda kalıyor. Böyle olunca da yolda yürüyen vatandaşlar için kaza riski doğuyor.
Kaldırım ve sokak işgalleri, Bartın’ın en büyük sıkıntılarının başında gelmeye devam ediyor. Yayalara ait kaldırımda yürüyen bir kişi, önüne çıkan masa, sandalye vb. eşyalar yüzünden her an yolunu değiştirmek zorunda kalabiliyor. Daha fazla müşteri ağırlamak isteyen esnaf, sokağa taşarak işyerinden daha geniş  bir alanı işgal ediyor. Yayalara ise eşyalarla kapatılmayan küçük bir bölüm kalıyor. Bu duruma tepki gösteren bölge halkı  ve gurbetçi vatandaşlar, kendilerine ait olan kaldırım ve sokakların kapatılmasına sessiz kalınmaması gerektiğini belirterek işgallere standart getirilmesini istiyor. Kaldırım işgallerinin kazalara neden olduğunu belirten Cazibe Kebe Karaman: “Bartın’da doğmuş ve yetişmiş birisi olarak Bartın’ı Bartınlılara şikayet ediyorum. Nedir bu Bartın’ın hali? Ben bir vatandaş olarak evden çarşıya çıkıncaya kadar rahat bir şekilde kaldırımda yürüyemiyorum. Kaldırımda bulunan malzemeler nedeniyle yolumu değiştirmek zorunda kalıyorum. Ben bir ürün almak istiyorsam dükkânın içine girer istediğimi seçer alırım. Bu ürünleri dışarı çıkartma merakının neden olduğunu anlamış değilim. Kaldırımı kullanamadığımız için mecburen yola inmek zorunda kalıyoruz. Bu da çok tehlikeli bir durum. Zaten Bartın trafiği yoğun. Bu yoğunluğun içine bir de yayalar girince zaten sıkıntı büyüyor. Kaldırımı işgal eden bu esnaflar kazalara davetiye çıkartıyor. Vatandaş kaldırımdan geçemediği için mecburen caddelerde yürümek zorunda kalıyor. Böyle olunca da yürüyen vatandaşlara araç çarparak yaralanmasına neden oluyor” dedi.
“BARTIN ARTIK BU SORUNLARI AŞMALI”
Bartın’ın dışa dönük olması gerektiğini söyleyen Karaman: “Bartın artık bu sorunları aşmalı. Bartın’a gezmek için gelenler rahatça Bartın’da gezebilmeli. Rahatça gezebileceği alanlar yapılmalı. Bartın gelişmeli. Eğer bir uygulama yapılıyorsa bu uygulama herkesi düşünerek uygulanmalı. Eğer kaldırım kullanımında bir sınırlama varsa bu gerekli kurumlar tarafından denetlenmeli. Biz yetkililerden bu konuya çözüm bulmalarını istiyoruz. Korkumuzdan çoluk çocuğumuzu bir yere gönderemiyoruz. Bu konuda validen, belediye başkanından trafik müdüründen ve esnaf odalarından yardım istiyoruz” şeklinde belirtti.

Haber: Bartın Hergün Gazetesi/Sercan Engin

Bakmadan Geçme