Bartın'dan Yıldırım Geçti

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım Yüksek öğrenim öğrenci yurdu temel atma töreni, Amasra Tüneli incelemesi ve Amasra Yolcu İskelesi açılışı için Bartın'a geldi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Dün Saat 14.00’da helikopterle Bartın Atatürk Stadyumu'na gelen Bakan Yıldırım’ı burada protokol tarafından karşılandı. Bakan Yıldırım, ilk olarak Bartın’ın Tuzcular köyünde Demiryolu Sevenler ve Gönülleri Yardımlaşma Derneği tarafından yaptırmaya başlanan bin kişilik erkek öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı.
Yurdu yaptıran Demiryolu Sevenler ve Gönülleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurettin Öndeş, “Bu mübarek günlerde, demiryollarında çalışanların emeği ile Karadeniz’in güzide kenti Bartın’da insana dayalı bir hizmeti yürürlüğe getirmek nasip oldu” dedi.
Bartın Valisi Ali Çınar ise, Bartın’da en büyük kamu yatırım projelerini yürüten bakanlığın Ulaştırma Bakanlığı olduğunu söyledi.
Halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, "Bu hizmet yola taşa binaya toprağa yapılan yatırım değildir. Taşa toprağa yapılan yatırımın ömrü belli, bilemedin 40 yıl 50 yıl, ama bu hizmet, insana yapılan bir hizmettir. İnsana yapılan bir hizmetin ömrü nesilden nesile devam eder. Bu güzel hizmete vesile olan derneğe ve demiryolu çalışanlarına teşekkür ediyorum. Burada öğrenci yurdu ihtiyacımızın olduğu biliniyordu. Ama üniversitelerdeki sayı her geçen gün arttığı için yetmiyordu. Türkiye'de şu an 174 üniversitemiz, her ilde en az 1 üniversite, büyük illerde 4-5 üniversite var. Bu sayı 2003 yılında 72 ünivesiteden 174 üniversiteye çıktı. Üniversitelerimizde 3 milyon öğrenci okuyor. 1993’ten 2002’ye kadar Bartın'a yapılan yatırım 44 milyon liradır. 2002'den sonra yollara harcanan para 560 milyon liradır. 44 milyondan 560 milyona, 10 kattan fazla yol yapıldı. 12 tanede devam eden projemiz var. Bunların maliyeti 1 buçuk milyarı aşıyor” dedi.
Bakan Yıldırım önüne gelen notu okuduktan sonra yurdu inşa eden firma sahibini çağırarak, yaptığı pazarlıkta inşaat bitiş tarihini 30 Eylül 2014'den 3 ay öne öne alınmasını sağladı.

Bakan Yıldırım bin kişilik yurdun bitiş tarihin 30 Eylül 2014 olduğunu bildirirken, Demiryolu Sevenler ve Gönülleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurettin Öndeş ile yurdu yapacak firmanın sahibi Uğur Pelenkoğlu'nu yanına çağırdı. Yıldırım yaptığı pazarlık sonucunda yurdun tamamlanma tarihini 3 ay geriye çekti. Daha sonra İl müftüsünün duasının ardından Yıldırım ve protokol öğrenci yurdunun temeli attı.
 
YENİ ÇEVRE YOLU İHTİYACI DİLE GETİRİLDİ
 
Bakan Yıldırım daha sonra Bartın Valisi Ali Çınar'ı makamına giderek,  burada Bartın’la alakalı brifing aldı. Brifingde yeni çevre yolu projesi Bakan Yıldırım’a anlatıldı. Bakan Yıldırım daha sonra AK Parti İl Başkanlığı ve Bartın TSO Başkanlığını ziyaret etti.
 
BAKAN TÜNELDEN AMASRA’YA İNDİ, YOLcU İSKELESİNİN AÇILIŞINI YAPTI
 
Bakan Yıldırım, Bartın'ın Amasra ilçesinde yapımı devam eden Amasra Tünelinde de incelemelerde bulunarak, tünel inşaatında çalışan işçilerle fotoğraf çektirdi. Yeni yapılan tünelden Amasra’ya inen Bakan Yıldırım, burada yolcu iskelesi açılışı törenine katıldı.
Bakan Yıldırım, Amasra’nın cennetten bir köşe olduğu belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığının 2023 stratejisinde deniz turizmini geliştirmekte var. Şile'den Sinop'a kadar sahil kesiminde balıkçı limanlarının, aynı zamanda yatlar ve kurvaziyer turizminde kullanılması için bir eylem planımız da var” dedi.
Bakan Yıldırım ve protokol daha sonra açılış kurdelesini keserek, iskelede gezinti yaptı. Son olarak, Bakan Yıldırım Amasra’da iftar programına katıldı.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN