İşte Aldatmaz'ın Mega Projeleri

Başkan Adayı Aldatmaz'ın projelerinin görselleri paylaşıldı

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesi açıkladığı projelerin görselleri sosyal medyada paylaşıldı.
AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesi açıkladığı projelerin videosu sosyal medyada paylaşıldı. Projeleriyle ilgili yaptığı açıklamasında Aldatmaz; “Burası bizim evimiz ve birlikte başaracağız diyerek çıktığımız yolda hedefimiz ‘Marka Kent ve Kuzey’in yıldızı’ olacak bir Bartın’dır. Bu hedefe doğru yol alırken; çağdaş belediyecilik çerçevesinde belediyemizin asli görevleri parklar, kaldırımlar, mezarlıklar, içilebilir su, çöpler ve hafriyatlar, bahçeler, yollar, çeşmeler, yollarda hız kesici engeller, ışıklandırmalar, devlet eli ile gerçekleştirilen projeler ve otobüs durakları gibi çalışmalar zaten asli görevlerimizdir. İşsizlik, ekonomik refah, çözümlenmiş ve gelişen trafik-ulaşım, sürdürülebilir ekonomik düzen, kaygıdan arınmış toplum, kültürel ve fiziksel gelişim, katılımcı yönetim, iyileştirilmiş alt yapı ve imarda çağdaş yapılanma marka kent ve kuzeyin yıldızı olmak için yapacaklarımızdır. Amacımız 31 Mart seçimlerinde Bartın’ı ak belediyecilikle tanıştırmaktır. İsraf etmekten uzak yeni bir anlayışla bizim evimiz projeleriyle Bartın’ı Kuzeyin yıldızı ve marka şehir yapmak en büyük amacımız. Burası bizim evimiz ve birlikte başaracağız” dedi. 
Bartın Limanı Projesi
Projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Aldatmaz, şu ifadeleri kullandı; “Birinci projemiz Bartın Limanı Projesidir. Bartın Limanı Bartın Belediyesi tarafından işletilen ve geliri belediyeye ait olan Türkiye’nin tek limanıdır. Limanımız Türkiye’nin tarımsal ürünleri ve kuru yük nakliyesinde, Karadeniz’e kıyısı olan özellikle Rusya limanlarına ihraç limanımızdır. Yük ve yolcu taşımacılığı çerçevesinde giriş çıkış gümrük kapısıdır. 480 metre rıhtım uzunluğuna sahip, 215 metre boyundaki, 8 metre derinliğindeki gemiler, limanımıza yanaşabilmektedir. Bu özellikleriyle limanımız Ro-Ro Taşımacılığına uygundur. Yapmamız gereken iş bir Ro-Ro iskelesi ile limanımızı Ro-Ro gemilerine uygun hale getirmektir. turistik yolcu giriş-çıkışı, silolar ve depolama sahaları, soğuk hava depoları, ürün ambalajlama birimleri kurulması ile Bartın Belediyesine ve Bartın ekonomisine katkı sağlayacak ve 300 kişi istihdam sağlayacağız. Bartın Limanı’na yapacağımız bir diğer projemiz ile dalgalardan enerji üreterek Bartın Belediyesi’nin ekonomik gelirine katkı sağlamayı hedefliyoruz.
İnkumu Tünel Projesi
Gözde sahillerimizden olan İnkumu şuanda bir köy statüsündedir ve ulaşımı dağ yolundan yapılmaktadır. Amacımız İnkumu’na bir tünel ile girişi sağlayarak hem ulaşımı kolaylaştırmak hem de İnkumu’nu Bartın’ın Mahallesi yapmaktır. Bu sayede İnkumu’nu 4 mevsim yaşanan bir yerleşime dönüştürmeyi ve Bartın’ı bir sahil kenti yapmayı hedefliyoruz. Mahalleye dönüşen İnkumu ile artacak olan trafik sorununa çözüm olarak tünel girişine 1000 araçlık otopark yapacağız. Belediyemizin sağlayacağı araçlar ile misafirlerimizin otoparktan İnkumu’na transferini sağlayacağız. İnkumu tünel girişi karşısına, Irmak üzerinde tasarladığımız marinalar ile deniz araçlarına yürüme mesafesinde ulaştıracağız. İnkum’unun sırtını dayadığı dağ eteğine yapacağımız seyir terası ve tasarladığımız yaşam alanları ile mahallemizi bir cazibe merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Projesi tamamlanan ve ihale aşamasındaki vilayete hizmet getirme birliği tarafından katı atık bertaraf tesisi yapılmaktadır. Vahşi depolama şeklindeki çöplüğümüzün doğaya geri kazandırılmasını planlıyoruz. Bu sayede fenere giden yolun turizme kazandırılmasını hedefliyoruz. İnkumu’nun mahalleye dönüşmesi ile birlikte ortalama 250 kişi istihdam sağlayacağız.
Bartın Irmağı Projesi
En önemli projemiz olan Bartın ırmağı projesi, ortalama 14 Km’lik kısmında deniz ile şehir merkezi arasında taşımacılık yapılabilen Türkiye’nin tek şehri Bartın’dır. Bartın belediyesi ve DSİ’nin ortak çalışmaları ile ırmağın temizlenmesi ve ıslahı, ırmağın denizden şehir merkezine kadar ulaşım yolu haline getirilmesi, ırmağın her iki yakasını halkımızın ortaklığı, devlet ve avrupa fonları, özel yatırımcıların bölgeye çekilmesiyle halkımızın, yerli ve yabancı turistlerin farklı kullanım amaçlarına hizmet edecek ekonomik, ekolojik, sürdürülebilir, sosyal projeler yapacağız.
Önemli tasarımlar olacak
Proje alanımızdaki tasarımlarımızda fuar ve sergi alanı, festival ve konser alanı, spor merkezleri, konsept otel çeşitleri / büyük kapasiteli otel / ırmak kenarı butik oteller, büyük ve küçük ölçekli konferans ve toplantı salonları, tematik bahçeler, yenilebilir peyzaj alanları (meyve bahçeleri), kamp alanları, çatı bahçeleri, dikey bahçeler, çim tepeleri, ırmağın 2 yakasını birleştiren bisiklet ve yaya köprüleri, çocuk eğlence merkezi, yürüyüş güzergâhları, park aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları, açık ve kapalı sanat üretim atölyeleri, yöresel ve modern el sanatları sergi alanları, açık ve kapalı müze alanları, restoran ve kafe alanları, büfe ve kiosk noktaları, sokak lezzetleri dükkânları, çok amaçlı alışveriş mağazaları, açık hava sinemaları, film ve dizi sektörü için ayrılan plato alanları, sahne sanatları merkezi, bisiklet yolları, bisiklet kiralama noktaları, turizm acentaları ve ofis alanları, oturma ve dinlenme alanları olacak. 
Yalı Projesi
Kentimizin en önemli kaynağı olan Bartın ırmağı ile kent merkezi arasında köprü görevi gören Yalı projemizde;Irmak üzerinden çektirme gemileri ile gelen halkımızı, yerli ve yabancı turistleri kent merkezine yönlendirerek ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Proje alanımızdaki tasarımlarımızda tarihi yansıtan objeler, oturma duvarları, açık ve yeşil mekânlar, bisiklet yolları, yürüyüş yolları, bisiklet kiralama noktaları, bisiklet parkları, engelli rampaları, dinlenme alanları, büfeler, sergi alanları, el sanatları satış alanları, yemek satış alanları, güneş enerji panelleri, şarj üniteleri ve ücretsiz internet noktaları yer alacak. 
Katlı Otopark, Yürüyen Merdiven, Sağlık Ocağı Projesi
Mevcutta bulunan Sağlık İl Müdürlüğü binasının, yeni yapılacak Devlet Hastanesine taşınması ile yapının bulunduğu alana katlı otopark yapacağız. 750 araç kapasiteli katlı otopark projemiz ile kent merkezindeki otopark sorununu çözerek trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefliyoruz. Eski hava lokali binasının bulunduğu alana ekolojik bir bina tasarlayarak Kırtepe Mahallesi Sağlık Ocağı’nı bu binaya taşıyacağız. Proje alanının yanında bulunan merdivenleri sensörlü yürüyen merdivene dönüştüreceğiz. Yürüyen merdiven projemiz ile hem Sağlık Ocağına gelen hastalarımızın zorlanmadan gelip tedavi olabilecek hem yalı ile kent merkezinin bağını sağlayacak bir alan tasarladık. Yürüyen Merdiven Projemiz Bartın Kenti’nin çeşitli dik yokuşlarında da çözüm niteliğinde bir tasarımdır. Öncelikli alanlar belirlenerek etap etap yürüyen merdiven projemizi uygulayacağız.
Açık Kapalı Çarşı Projesi
Trafiğe kapalı hükümet caddemizde halkımızın alışverişini yaparken, yürürken dinlenebileceği oturma alanları, kırmızı caddenin aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları ve 4 mevsimi düşünerek yağmur ve güneşe duyarlı, açılır kapanır üst örtü tasarladık. Tasarladığımız üst örtülerle biriken yağmur suyunu planladığımız bir kanalizasyon sitemi ile yangın vanalarında kullanılabilir hale getirerek yağmur suyunu yönetmeyi hedefliyoruz. Tarihi geçmişe sahip olan Bartın çarşısı için tasarladığımız projemizi 3 ayrı cadde için etap etap uygulayacağız.
Cumhuriyet Meydanı ve Pazar Yeri Projesi
Tasarladığımız Cumhuriyet Meydanı’nda hem her yerden ulaşılabilen bir toplanma alanı hem de bir geçiş noktası olmasını hedefliyoruz. Cumhuriyet Meydanı’na konseptine uygun kent mobilyaları ile meydanın aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları yapacağız. Cumhuriyet Meydanı’nın arka tarafında mevcutta bulunan otopark alanı ve pazar yerine üst örtü, oturma alanı ve çeşitli düzenlemeler yapacağız.
Millet Bahçesi Projesi
Mevcuttaki fidanlık bölgemizde planladığımız “Bartın Millet Bahçesi” projemiz ile Bartın’da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarını arttırmayı hedefliyoruz. Bartın Millet Bahçesi projemizde uygulanabilir, erişilebilir ve sürdürülebilir tasarım anlayışıyla, halkımızın sosyalleşebileceği rekreasyon alanları yapacağız. Fidanlık karşısında bulunan Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana merkez cami, mağazalar ve katlı otoparkı içinde bulunduran bir yapı tasarladık. Tasarladığımız 2000 araç kapasiteli katlı otopark ile park sorununu çözerek trafik sorununu azaltmayı hedefliyoruz.
Tramvay Projesi
Bartın’da alternatif ulaşım türleri Bisiklet Yolları ve Hafif Raylı Sistemler ile halkımıza daha hızlı ve konforlu bir ulaşım hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Alternatif ulaşım türleriyle artan trafik sorununu da azaltmayı hedefliyoruz. Bartın kentinin tümünde planladığımız bisikletli yol ağı uygulamasını etap etap yapacağız. İlk etapta öncelikli alan olarak belirlediğimiz Çatmaca Aktıp - Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü arasında gidiş - dönüş güzergâhında çift şerit olmak üzere toplamda 20 Km’lik bisiklet yollarını, bisiklet kiralama noktalarını, bisiklet parklarını ve yürüyüş yollarını yapacağız. Çatmaca Aktıp - Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü arasında gidiş - dönüş güzergâhında çift şerit olmak üzere toplamda 20 Km’lik Hafif Raylı Sistemleri planladık. Tramvay hattı üzerinde belirlediğimiz toplam 8 durakta üst geçitler ile güvenli yaya geçitlerini yapacağız.
Spor Kompleksi Projesi
Spor kulüplerinin kendi gelir kaynaklarını yaratarak kurumsal bir yapıya kavuşması hedefliyoruz. Geleneksel ve modern spor dalları, Bartın spor ve diğer spor kulüplerinin kullanabileceği, antrenman ve kamp yapabilecekleri modern bir yapı yapacağız. Proje alanımızdaki tasarımlarımızda sporcuların antrenman yapabilecekleri çim saha, açık ve kapalı aletli spor alanları, koşu ve yürüyüş yapılan tartan pist, restoran ve kafe alanı ve oyun alanları, açık ve yeşil mekânlar olacak. 
Teleferik ve Aladağ Seyir Kulesi Projesi
Aladağ Seyir Kulesi ve Bartın Millet Bahçesi arasında teleferik hattı oluşturacağız. Teleferik projemiz ile hem ulaşım türüne alternatif sağlamayı hem de bölge turizmine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Teleferik projemiz ile istihdam sağlayacağız. Aladağ Teleferik İstasyonun arka tarafına konumlandırdığımız 360 derece seyir kulemiz ile halkımıza, yerli ve yabancı turistlere Bartın’ın en yüksek noktasından tüm kenti izleyebilecekleri bir mekân yapacağız. 360 derece seyir kulemizin üst noktasına tasarladığımız cam asansör ile 
Lokal Mahalle Projeleri
Bartın Kenti’nin 19 mahallesinde; mahallenin nüfusu, yaş grubu, cinsiyet dağılımları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak her mahalleye özgün lokal projeler yapmayı hedefliyoruz. Bartın Kenti’nin eski zamanlarındaki çeşme başı sohbetlerini tekrar mahallelere kazandırmak amacı ile tasarladığımız çeşmelerin yanına oturma duvarları yapacağız. Her mahalleye çocuk oyun alanları, cep parkları, yağmur bahçeleri, hobi bahçeleri gibi lokal projeler yapacağız. 100 - 200 metrekare kapalı ortak kullanım alanları yapacağız. Bu yapılarımızın her mahallenin ihtiyacına göre kullanılmasını, kreş, taziye evi, toplanma merkezi, özel günlerin kutlanması gibi amaçlara hizmet etmesini hedefliyoruz.
Evimiz’in Sosyal Projeleri
On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında 30 gün halka açık iftar ve sahur çadırı hizmetimiz olacaktır. Bartın’ımızın tarihine sahip çıkmak için, Bartın’ımıza gençlerimizden yerel turist rehberleri kazandıracağız. Çocuk parklarına kamera güvenlik sisteminin kurulması ile Bartın Belediye’si internet sitesi ve mobil vatandaş uygulaması üzerinden vatandaşlarımızın çocuk parklarını 7/24 izleyebilmesini sağlayacağız. Kadınlarımızın istihdamının artırılmasına destek sağlamak için, mahallelerimizde çocuklarımızın eğitimlerine olumlu katkı sağlayacağımız bakım evleri, kreşler açacağız. Engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın belediye bünyesinde kuracağımız Beyaz Masa’ya erişimlerini sağlayarak, hastane randevularına belediye araçlarımız ile “evinin kapısından hastaneye” ücretsiz ulaşım hizmeti sağlayacağız. Yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın evlerine yerleştireceğimiz Acil Çağrı Butonu sayesinde Beyaz Masa ile hızlı ve kolay iletişime geçmesini sağlayacağız. Yaşlı, engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın evlerinin temizlenmesi sorumluluğunu belediye olarak üstlenip, kuracağımız ekipler ile bu hizmeti sağlayacağız. 
Engelli vatandaşlarımıza aileleri ile birlikte 3 gün tatil imkanı
Engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın kişisel bakım ihtiyaçları mahallenin berber ve kuaförleri tarafından sağlanacak, belediye hizmetlerimiz kapsamında desteklenecektir. Engelli vatandaşlarımıza aileleri ile birlikte 3 gün İnkumu Belediye Evlerinde ücretsiz tatil imkânı sunulacaktır. Belediye başkanı maaşımı ve belediye gelirlerinden kaynak oluşturarak, üniversite gençlerimize burs imkânı sağlayacağız. Vatandaşımızın cenaze işlemlerinde gerekli ihtiyaçların tümü Belediyemiz tarafından ücretsiz olarak karşılanacaktır. 5-15 yaş grubundaki öğrencilerimize belediye imkânlarımızla, özgüveni gelişmiş özsaygılı gelecek nesiller yetişmesine katkı sağlayacak, eğitimleri-kursları(hafıza teknikleri, robotik kodlama, web tasarım, veri madenciliği, geri dönüşümden materyaller, mühendislik atölyeleri, sanat atölyeleri, kişisel gelişim eğitimleri, yabancı dil kursları vb.) açacağız. Bartın Belediyesi Sosyal Market hizmeti kapsamında, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza belediye olarak gıda, temizlik malzemeleri ve kıyafet desteği sağlayacağız. Sosyal Market kartına sahip olan vatandaşlarımıza iş imkânı sunarak, aile ekonomilerini sağlamalarına destek olacağız. Ev ve iş yerlerinde kullanılan evsel yağ atıklarından, geri dönüşüm kapsamında sıvı deterjan imalatı yapılacaktır. Bu deterjanlarımız Sosyal Market’te ihtiyaç sahiplerine sunulacaktır. 
Aile ekonomisine katkı sağlayacaklar
Çevre kirliliğini ve trafiği önleyecek aynı zamanda sağlıklı yaşam için katkı oluşturacak Bisiklet Parklarını şehrin birçok yerinde hizmete açacağız. Vatandaşlarımızı, her kesimden insanın faydalanabilmesi için ücretlerin mümkün olduğunca düşük tutulacağı ve kartlı sistem ile çalışan Bisiklet Parkları ile şehrin birçok yerine yerleştirilecek sağlıklı ve çevreci ulaşım ile buluşturacağız. Belediyemiz bünyesinde KOSGEB İŞGEM(İş Geliştirme Merkezi) kurulacaktır. İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi desteği ile meslek edindirme kursları hizmeti düzenlenecektir. Kurslardan çıkan her bireyin, ürettiği ürünleri ücreti karşılığında Bartın Belediyesi tarafından alımı gerçekleştirilecektir. Evde olan ev hanımları da bu fırsatla aile ekonomilerine olumlu yönde katkı sağlayacaklardır. Bartın Belediyesi ürünlerin satış ağını ve pazarını oluşturarak sürdürebilirliğini sağlayacaktır.
Sokak hayvanlarına sahip çıkacağız
Hayvan barınağı(kedi, köpek) hizmetini, Bartın Valiliği Uğurlar Köyüne 19 dönüm arazi üzerine yapmaktadır. Bartın Belediyesi olarak bizim üzerimize ne görev düşerse doğanın dengesini bozmadan, üstleneceğiz. Atık dönüşümüne de katkı sağlayacak olan şehrin birçok yerine yerleştireceğimiz pet şişe karşılığında mama veren Mama Kumbaraları ile sokak hayvanlarımıza da Belediye olarak sahip çıkacağız. Bartın’ımızı marka kent yapma yolunda, Burası Bizim Evimiz Meclislerinin katkı sağlayacağı çözüm ve projelere Bartın Belediyesi olarak tam destek verip, bu yolda birlikte yürüyeceğiz.
Bartın halkından tam destek istiyorum
Burası bizim evimiz düsturu ile çıktığımız bu yolda Belediye işi gönül işi anlayışı ile hazırladığımız projelerimizi sizler ile paylaştık. Altyapı, sıfır atık projesi, parklar, kaldırımlar, içilebilir su, yollar, bahçeler, çeşmeler, ışıklandırmalar, otobüs durakları ve devlet eli ile gerçekleştirilen hizmetler tabi ki belediyeciliğimizin asli görevleridir. Ben iktidar ve yerel yönetimin uyumu ile asıl hedefimiz olan Bartın’ımızı Kuzeyin yıldızı ve marka kent yapabilmek için Bartın halkından tam destek istiyorum. 31 Mart Bartın’da yeni bir günün başlangıcı olacaktır.”

 

 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Mustafa | 08 Mart 2019 10:43

    Seçim Masalları vol II

BUNLARA DA BAKIN