Karaman'dan Yeni Çevre Yolu Çağrısı

Bartın Gerçek Gazeteciler Dernek Başkanı Süleyman Karaman, Bartın'a acilen yeni bir çevre yolu yapılmasının zorunlu olduğunu belirterek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın ilimize yapacağı ziyarette konunun gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ
Bartın Olay Haber - Bartın Olay

Yatırımlarla ve Üniversiteyle gelişerek büyüyen Bartın’da şehir merkezinde kalan çevre yolunun ihtiyaca cevap vermediğini belirten Karaman, “Ağır yük taşımacılığının kentin içinden geçmesi trafik güvenliği açısından büyük sorun teşkil ediyor. Çevre yolu artık şehir içerisinde kaldı. Valiliğin, Belediyenin yanından çevre yolu geçiyor. Gelişen Bartın için yeni bir çevre yoluna acilen ihtiyacımız var. Belirli bir alan içerisine sıkışmış durumda bulunan kent merkezinin genişlemesi ancak yeni bir çevre yolunun yapılması ile mümkün olacaktır.” Dedi.
İlimizde ulaştırma yatırım projelerinin birinci sırada olduğunu belirten Karaman, duble yollar, tüneller için yapılan dev yatırımları Bartın’a kazandıran Bakan Binali Yıldırım’a müteşekkiriz dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın ilimize yapacağı ziyarette çevre yolu konusunun üzerinde önemle durulması gerektiğini belirten Süleyman Karaman, bu konuda başta Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odamıza ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü söyledi.
Diğer yandan mevcut çevre yolunda yapılan yol genişletme ve asfalt çalışmalarının ardından ara yolları ve işyerlerine giriş çıkışları kapanan esnaf ve sanayicilerin mağduriyeti sürüyor.

ÇEVRE DÜZENİ PLANINDA GÜZERGÂH BELLİ

Geçen yıl Bartın Valiliğinde yapılan Çevre Düzeni Planı toplantısında mevcut karayolu ağının yetersiz kalması ve ağır yük taşımacılığın kentin içinden geçmesi yeni bir çevreyolu projesini gerektirdiği belirtilmiş, bu bağlamda söz konusu plan değişikliğinde Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Yerleşkesi’nin batısında devlet yolundan ayrılarak Kozcağız- Karabük ve Kastamonu yönüne giden yollara bağlantı vererek Gürgenpınarı Mevkii’nde tekrar devlet yoluna bağlanan çevre yolu önerilmiştir. Önerilen çevre yolu sanayi alanları için gereken taşımacılığın kent merkezine girmeden liman, demiryolu ve diğer karayolu akslarına bağlanmasını sağlayacak, transit taşımacılığın kent merkezinde yoğunluk oluşturmasını da önleyecektir. Önerilen ekspres yol aksı topografyaya uyumlu bir şekilde geçirilmiş olup demiryolu ve terminal ile bağlantılı bir konumdadır.
Yeni Çevre yolunun yatırım programına alınması Bartın’ın gelişmesine büyük fayda sağlayacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN