En Çok Aranan Özellik: Tecrübe - Alev Esmer

En Çok Aranan Özellik: Tecrübe


Fakat bu söz konusu işin tecrübesiz biri tarafından hakkınca yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bunları yazıyorum çünkü tecrübesiz oluşunuz aslında 1 - 0 önde başladığınız anlamına geldiğini farketmenizi istiyorum!Satır içi resim 1

Sadece sizi hızlandırır ve daha az hata yapmanızı sağlar. Asıl önemli olan inançtır ki bu sizin heyecanınızı diri tutarak vazgeçmenizi engeller.

İş ilanlarının birçoğunda, özellikle de dolgun ücretli olanlarda tecrübe aranan özelliktir. Fakat bu söz konusu işin tecrübesiz biri tarafından hakkınca yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Bu işverenin işini garantiye almak istemesinin göstergesidir. Tecrübeli kişilerin daha verimli olmaları öngörülür. Birçoğunuz bir önceki cümleyi okuduğunuzda onayladınız fakat aslında hiç de öyle sanıldığı gibi değil!

Sıradışı başarılar tecrübesiz kişiler tarafından elde edilmiştir. Tecrübenin coşkuyu azalttığını da söyleyebiliriz. Düşünmeden otomatik hareket etmeye sebep olur. Bir konuda tecrübe kazanıldığında rutinden uzaklaşmak adına bir süreliğine farklı alanlara yönelip yeni bakış açısı kazanmaya çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Şahsen ben öyle yapıyorum.Aslında bu öğrenme açlığı ile ilişkili diyebiliriz.

Bunları yazıyorum çünkü tecrübesiz oluşunuz aslında 1 - 0 önde başladığınız anlamına geldiğini farketmenizi istiyorum!Satır içi resim 1

S. Maughiam "Düşünme yeteneğini öldüren en büyük düşman alışkanlıklardır." demiştir. Alışkanlıklar zamanla düşünme yeteneğimizi köreltir. Basit bir işi bile halletmenin bir yolunu bulduğumuzda aynı sorunla tekrar karşılaştığımızda daha önceki tecrübemize başvururuz.  Oysa eğer o tecrübeyi kullanmamış olsaydık daha iyi bir alternatifini keşfetmemiz olası olurdu.

Taze fikir/yok/yöntem her zaman daha eftaldir. Sizce de öyle değil mi?

Pek çoğumuz anne olduktan sonra sorun çözme yeteneğine daha fazla ihtiyaç dyduğumuzu farkederiz. İlk bebeğinizde tecrübe ettikleriniz ikinci bebeğinizde yüzde yüz işinize yaramaz. Çünkü her çocuk/insan birbirinden farklı birer bireydir. Tek ve eşsiz olarak dünyaya gelmiştir. Şimdi hayatta karşılaştığınız tüm problemleri de çözmeden önce onlara daha önce karşılaşmamışsınız gibi bakmayı deneyin. Alışılmışın dışına çıkmanın size iyi geldiğini göreceksiniz.

Thomas Ford otomobili icat ettiğinde insanlar atları ulaşım için kullanmaya alışkındı ve otomobilin sadece eğlence için kullanılacağını, atların yerine hiçbir zaman geçmeyeceğini söylediler. Geldiğimiz noktada bunun hiç de doğru olmadığını görüyoruz. Benzer şeyler hybrid araçlar için de yıllar önce söylenmişti fakat şu an görüyoruz ki onlar da kullanılmaya ve şimdiye kadar kullandığımız araçların yerini almaya başladı bile.

Pek çoğumuz her gün işe/okula yada başka herhangi bir yere giderken daha önce kısa olduğunu veya trafikten uzak olduğunu tecrübe ettiğimiz yolu kullanıyoruz ve rutin tuzağına tecrübelerimizi kullanarak düşünüyoruz.  Başka hangi yolu deneyebileceğimizi sorgulamıyoruz. Farklı bir yol denemenin en fazla neye mal olacağını yada neler kazandıracağını düşünmeye vakit bile ayırmıyoruz. Çünkü denedik, en iyisi bu! Tecrübelerimize güveniyoruz.

Doğru bildiğimiz yolu defalarca kat ederek aşındırarak yeni bir yol açamayız. Yeni yollar açmak için hiç gidilmemiş yerlere gitmek, hiç görülmemiş topraklarda belki küçük taşlarla ama yeni patikalar oluşturmak gerek. Zihni rutin sarmalından kurtarmak için tefekkür en iyi alıştırma.

 

Yazının tam burasında sizlere alışılmadık bir veda...

ALEV ESMER KİMDİR?
1985 yılında Bartın'da doğdu. Çocukluğu Bartın'da geçti. Lisede Bartın AKML'de Bilgisayar eğitimi aldı. Sosyoloji okudu.  Girişimcilik, Diksiyon, Sunum, İletişim konularında eğitimler aldı. 2007 yılında "Hayatı Kolaylaştıran Çözümler" sloganıyla yola çıkan, ülkesi için büyük bir adım olarak gördüğü Silva Şirketi'ne 2010 yılında dahil olarak Silva Girişimcisi olarak çalışıyor. Girişimci adaylarına koçluk yapıyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde Aile Danışmanlığı eğitimi aldı. Uluslararası Bezmialem Aile Danışmanları Derneği üyesi. Aile Danışmanlığı yapıyor.

Evli ve bir çocuk annesidir.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Kas

Çocuklara eğitim vermenin yolu

12Kas

Sizin evde şiddet var mı?

05Eyl

Depresyonda mısınız?

26Ağs

N'apıyoruz? Harekete geçiyoruz!

14Haz

En Çok Aranan Özellik: Tecrübe