Alev Esmer

Sizin evde şiddet var mı?

Alev Esmer

Anne/baba stresli,
Anne/baba sinirli,
Anne/baba sabırsız,
Anne/baba tahammülsüz,
Anne/baba mutsuz..

Ama evlerde asla şiddet yok!!
Çocukların karnı tok. İstedikleri her imkan veriliyor; televizyon, tablet, pc. Her türden teknolojik oyuncağa sahip olmak mümkün. Fakat odasında oynayacak. Salona götürmek yasak. Salonun asla dağınık olmaması gerekiyor. Maazallah misafir gelir görür, ne demez?!

Birşeylere sahip olmak çok kolay, zahmetsiz. Eee bu kadar özverili ebeveynleri de birlikte oyun oynamak, vakit geçirmek için yormamak gerekiyor.  Çünkü ihtiyacı olan her şeye sahip çocuk. Oyunu da kendisi oynayiversin :(

Kitap mı? Ona pek rağbet yok. Çağın gerisinde kaldı artık, çocuklar pek yüzüne bakmıyor :/ Televizyon pek izlemesin diyoruz ama başından alamıyoruz. Bizi nedense(!) hiç dinlemiyor...

Şiddet mi? Asla bizim evde yok. Karnını doyuruyoruz. Tabağını bitirme kuralı var(!). İstediklerini alıyoruz. Hatta çoğu zaman istemeden tahmin edip alıyoruz. Aramızda kavga etsek de ona hiç caktirmiyoruz. Eve gelince tv karşısında dinlenmek istiyoruz. O da bu arada gelip birşeyler anlatıyor. Dinlemek zor gelince odasına gidiveriyor. Çok da anlayışlı maşallah. Malum çalışıyoruz biz, sadece onun geleceği için hemde. Durmadan yorulmadan gece gündüz çalışıyoruz. Hic boş vaktimiz yok. Onu sevdiğimiz için, ona oyuncaklar almak, daha iyi şartlar sağlamak için çalıştığımızı ona söylüyoruz. O da farkında. Onunla çok ilgiliyiz. Ödevlerini takip ediyoruz. Veli toplantılarını hiç kacirmiyoruz. Öğretmenine okuldaki ders başarısını, sınıfta sorun çıkarıp çıkarmadığını muhakkak soruyoruz. Etütlere, kurslara, özel derslere götürüyoruz. Pek canı sıkılacak vakti de yok aslında. Yoğun bir programı var. Her şey onun için. Onun yaklaşan sınavlara ve hayata hazır olması için.

Bu sebeplerle biz herşeyi iyi yapıyorken onun 
Ayakkabı bağlamasına tahammül edemiyor,
Sürekli yorgun hissetmesine sinirleniyor,
Ödevlerini takip etmemesinden strese giriyor,
Sürekli konuşmasınak istemesine sabredemiyor
ve uyumsuz davranışlar gostermesinden mutsuz oluyoruz.

Bizim evde asla şiddet yok. Evde geçirebildiğimiz az bir zamanda daima asık olan suratlarımız, onu dinlemek için hiç yetişmeyen 24 saatimiz, çoğu sadece onun uyması için konulmuş bizi kapsamayan kurallarimiz var.

Sürekli stres altında olmasının anlama, kavrama, algılama, dikkat ve konsantrasyonda düşmeye neden olabileceğini göz ardı ediyoruz.

Bizim evde şiddet yok, biz varız...

ve siz...

Asık suratın, dayaktan daha etkili bir şiddet olduğunu unutmayın.
Vakit ayırmamanın değersiz hissettrirecegini unutmayın.
Adaletsizliğin suçluluk ve öfkeyi besleyecegini unutmayın.

Sizin evlerde siz "siz" olun emi?

Yazarın Diğer Yazıları